AY- ja muu JÄRJESTÖKOKEMUS:

Valtakunnan taso:
OAJ

  • valtuuston jäsen, viides kausi menossa eli 2018-2022
  • hallitusjäsen ja OAJ:n 3. varapuheenjohtaja, 8/2009-5/2014, hallituksen varajäsen8/04-5/05
  • jäsenyyksiä järjestötoimikunnassa, tulo-ja palkkapoliittisessa toimikunnassa ja talousvaliokunnassa
  • varajäsenyys järjestötoimikunnassa ja työhyvinvointityöryhmässä

LTOL, nykyisin VOL eli Varhaiskasvatuksen Opettajien Liitto
Liiton puheenjohtaja 2009-2014

  • LTOL, Lastentarhanopettajaliitto, valtuuston jäsen, 1989-1996 ja 2018-2022
  • LTOL, hallitusjäsen, 2001-2009
  • eri työryhmien jäsenyyksiä tai puheenjohtajuuksia

AKAVA, hallituksen varajäsen, 8/2009-5/2014
JUKO, hallitusjäsen, 1/2010-5/2014
AKAVA ja JUKOn liittokokousedustajana 2010-2013
Pohjoismaiden opettajajärjestö, NLS, hallitusjäsen, 2009-2014

Paikallis- ja aluetasolla mm.

Pohjois-Hämeen Lastentarhanopettajat, nykyisin Tampereen Varhaiskasvatuksen Opettajat, puheenjohtaja 1.1.2000-30.4.2002, myös varapuheenjohtajuuksia ja hallituksen jäsenyyksiä.
Varaluottamusmies 8/1998-12/2001, luottamusmies 1/2002-7/2002

OAJ:n Tampereen paikallisyhdistys, varapuheenjohtaja, 1/2000-7/2002
OAJ:n alueyhdistys, Pirkanmaa, alueasiamies 8/2014-7/2015
AKAVAN aluetoimikunnan puheenjohtaja Pirkanmaalla kaksi kautta 1995-1998